صندوق قرض الحسنه

قال الصادق (علیه السلام) : مَکْتُوبٌ عَلَى بَابِ الْجَنَّةِ الصَّدَقَةُ بِعَشَرَةٍ وَ الْقَرْضُ بِثَمَانِیَةَ عَشَرَ

امام صادق (علیه السلام)فرمودند: بر در بهشت نوشته شده است برای صدقه ده و برای قرض هیجده برابر پاداش خواهد بود. (اصول کافی جلد 4 ص 33)

این صندوق وابسته به هیأت انصارالحیدر(ع) مهریز می باشد و با عنایت حضرت بقیه الله امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به منظور انجام خدمات عام المنفعه و نشر و تعلیم و ترویج فرهنگ اسلامی به هرنوع و هر کیفیت و کمک به تامین نیازها و بهبود زندگی نیازمندان جامعه و اعطای وامهای کم بهره ( قرض الحسنه) از طریق دریافت پولهای ذخیره شده توسط مردم که بصورت قرض در اختیار صندوق قرار خواهند داد با حفظ و رعایت موازین شرعی و مقررات جمهوری اسلامی ایران تشکیل می گردد

صندوق قرض الحسنه انصارالحیدر(ع) از تاریخ 1389/01/30 پس از تشکیل جلسه هیئت موسس این صندوق در منزل آقاي محمد حسین فلاح به مدت نامحدود شروع بکار نمود . مرکز اصلی فعالیتهای صندوق در مکان حسنیه وحدت واقع در شهرک شهید رجایی جنب حسینیه بزرگ وحدت می باشد.

خلاصه ای بر عملیات صندوق قرض الحسنه انصارالحیدر(ع) مهریز:

*پرداخت وام تنها به اعضاء صندوق (جاری شرکا) انجام میگیرد .

*یک چرخه عبارت است تعداد وامی که به تعداد حساب اعضا صندوق پرداخت می شود .(هر حساب در هر چرخه دارای یک سهمیه وام عادی می باشد) .

*مبلغ وام و مدت بازپرداخت وام در طی یک چرخه برای همه اعضاء یکسان و مساوی می باشد.

*به علت متقاضی بودن اکثر اعضا جهت دریافت وام ، بین آنها و در حضور آنان در پایان مراسمات هیات قرعه کشی انجام می گیرد.

*پایان چرخه زمانی ست که به همه اعضاء صندوق وام پرداخت شده باشد و پس از آن چرخه بعدی با شرایط جدید ( افزایش در مبلغ وام و افزایش در مدت بازپرداخت وام ) شروع می گردد.

*جهت عضویت در صندوق ، اافراد باید سپرده ثابت ( جاری شرکا ) خود را به اندازه جاری شرکا سایر اعضا به اضافه مبلغ ماهیانه ( در حال حاضر 10هزار تومان) به صندوق واریز کنند .

*مبلغ پرداختی ماهیانه 10هزار تومان(تحت عنوان اقساط افزایش سرمایه) توسط اعضاء به میزان جاری شرکا(سپرده ثابت ) آنان افزوده خواهد شد .

*قرعه کشی و پرداخت تعداد وام توسط صندوق با توجه به وضعیت نقدینگی و در فاصله یک ماه به یک ماه انجام میگیرد.

*اطلاعیه ها در رابطه با مکان برگزاری قرعه کشی و سایر ... توسط پیامک به اعضا اطلاع رسانی می گردد . در قبال پرداخت وام توسط صندوق ، از اعضا یک برگه سفته یا چک به عنوان ضمانت دریافت می گردد.

*صندوق دارای فرم عضویت ، رسید دریافت و پرداخت وجه ، دفترچه عضویت و دفترچه اقساط وام می باشد که بر اساس مستندات تهیه شده ، اطلاعات مربوط به عملیات صندوق به نرم افزار حسابداری جهت ارائه گزارش به صاحبان حساب ، وارد می شود.

*در پایان هر چرخه جلسه ای تحت عنوان مجمع عمومی تشکیل و در رابطه با عملکرد صندوق و همچنین تصمیمات اتخاد شده برای چرخه جدید به اعضاء صندوق اعلام می گردد .

خواندن 593 دفعه